Laserteraapiast üldiselt

Artikkel ilmus 07.2015 ajalehes Terviseuudised. 

Suvi on tavaliselt traumarohke aeg, inimesed on aktiivsed ning õnnetuid õnnetusi võib juhtuda igalpool. Samas on see ka aeg, kus me kõik soovime kiirelt terveneda, et tagasi igapäeva tegemiste juurde suunduda.
Seega on taastusravi erinevate meditsiiniliste probleemide järgselt alati tähtsal kohal, olgu tegu siis südameprobleemide- või lihtsama traumajärgse raviga.

KUIDAS AITAB LASER?

Madala sagedusega laserravi ehk laserteraapia on oluline meetod tervendavate protsesside kiirendamiseks organismis. Seda kasutatakse peamiselt küll lihas- ja liigesprobleemide raviks ning valu vastu, kuid aitab samahästi taastuda traumadest ja edendada haavade kiiremat paranemist.

Traumajärgselt on soovitatav külastada erakorralise abi osakonda ehk traumapunkti, kuid peale vajalike protseduuride teostamist ja diagnoosi teada saamist võib koheselt mõne laserravi teostava ettevõtte poole pöörduda. Nii leiavad kiirelt leevendust valu kui ka turse, samas saab kahjustunud kude paranemiseks impulsi.

Laserteraapia toimib läbi biostimulatsiooni ning soodustab kudede loomulikku paranemisprotsessi. Nii on tulemuseks kiirem taastumine, põletiku, valu ja turse vähenemine. Lihas- ja liigesprobleemide korral paraneb liikumisvõime.
Laserteraapial ei ole olulisi kõrvalnähte ning protseduur ise on lihtne ja valutu. Tunda võib vaid kerget ja meeldivat soojust.

NAHAPROBLEEMID JA HAAVAD

Laser annab tänu mitmete protsesside stimuleerimisele häid tulemusi nahaprobleemidel, sealhulgas haavadel. Paranevad vereringe, rakkude proliferatsioon, elastiini ja kollageeni sünteesi tootmine.
Muuhulgas aitab see raviviis kiirendada operatsioonijärgset paranemist ja soodustada krooniliste haavade paranemist.
Laser turgutab makrofaagide (imuunrakkude) tegevust, seega toetab nii lokaalset kui ka üldist immuunsüsteemi, mistõttu saavad abi ka infektsiooniga haavad.

Haavaravi tulemuseks on väiksem ja pehmem armkude. Laserteraapiat teostatakse otse haava kohal. Tulemused on tavaliselt näha juba peale esimest korda. Eelkõige väheneb valu ja turse.
Täielikuks tervenemiseks võib ravikuur kesta 4-6 korda, kuid olenevalt vigastusest vahel isegi 10-15 korda.

Kuigi laserteraapia toetab haava paranemist, on olulised ka muud haava paranemist soodustavad tegurid – eelkõige õige haava hooldus, puhtuse hoidmine, aga ka näiteks vitamiin C juurde tarbimine. C-vitamiin aitab kaasa haava paranemisele, sest toetab kollageeni ja elastiini sünteesi.

Laserteraapia kasutusala on muutunud väga laiaks. Terapeutilised laserid on head abivahendid füsioterapeutidele, massööridele ja teistele tervishoiu spetsialistidele. Jõudsalt areneb suund ka hambaravis, veterinaarias ning kosmeetika valdkonnas.

Üldised näidustused laserraviks: kutse- ja ülekoormushaigused (epikondüliit, karpaalkanali sündroom – nn. hiirekäsi, kukekannus, Schlatteri tõbi, tendiniit jne), selja-, turja- ja kaelavalu ning kõik muud pehmekoe vigastused. Nahaprobleemidest alluvad ravile hästi haavad, akne, ohatis, ekseemid, konnasilmad, soolatüükad, leevendust saab üldjuhul ka psoriaas.

Laserteraapia sobib igas vanuses inimestele, kuid teatud juhtudel tuleb siiski ettevaatlik olla.
Laser on vastunäidustatud peamiselt pahaloomuliste kasvajate, tõsisemate südamehaiguste ja epilepsia korral. Ettevaatlikult tuleb suhtuda ravisse raseduse ajal, seda eriti kõhu piirkonnas.
Lastele on laserravi lubatud, kuid laserdoosid on väiksemad.

Laserteraapiat võib üldjuhul kombineerida medikamentoosse raviga.